wtorek, 24 maja 2022

Schodołazy – dla kogo są dobrym rozwiązaniem?

Data publikacji: 24.05.2022

Wózek inwalidzki na schody, czyli schodołaz, to urządzenie mobilne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Taki sprzęt sprawdza się w miejscach, w których z różnych przyczyn nie jest możliwe zamontowanie innych systemów do likwidacji barier architektonicznych. Można go łatwo złożyć i przetransportować w inne miejsce, ponieważ w przeciwieństwie do wind schodowych, nie jest on montowany na stałe w budynkach.

Czytając poniższy tekst dowiesz się:

- Dla kogo schodołaz jest odpowiedni?

- Jakie są rodzaje schodołazów?

- Cechy schodołazów - zasilanie, udźwig, zasięg i więcej przydatnych informacji

Kiedy schodołaz będzie dobrym wyborem?

Jeśli nie istnieje możliwość zainstalowania wind schodowych, ponieważ nie pozwalają na to warunki, warto rozważyć zakup schodołaza. Cena tego sprzętu jest niższa niż np. platformy schodowej, która jest opcją wysoce kosztowną. Schodołaz jest rozwiązaniem idealnym dla osoby niepełnosprawnej korzystającej z wózka inwalidzkiego, która musi poruszać się po schodach w bloku lub w domu, w którym nie ma zamontowanego krzesła schodowego lub innej windy schodowej


chłopiec zjeżdża po schodach na schodołazie gąsiennicowym
Schodołaz gąsiennicowy z pasażerem na schodach


Rodzaje schodołazów

Oferujemy zarówno schodołazy gąsienicowe jak i kroczące dla klientów indywidualnych oraz podmiotów zobligowanych do zapewnienia transportu osób niepełnosprawnych w obrębie kilku kondygnacji. 

Schodołaz kroczący

Ten typ sprzętu dedykowany jest do schodów stromych i wąskich. Obsługa urządzenia jest prosta, jednakże wymaga obecności opiekuna na tyle silnego i sprawnego, by przyjął na swoje barki obciążenie rzędu 30% ciężaru schodołaza wraz z pasażerem. Ten wariant transportera jest stosowany zwłaszcza w miejscach użytku publicznego szczególnie w szkołach, przychodniach zdrowia, przez wzgląd na funkcjonalność i wytrzymałość konstrukcji. 


mężczyzna siedzi na schodołazie kroczącym
Schodołaz kroczący z pasażerem


Schodołaz gąsiennicowy

Ten rodzaj transportera posiada system gąsienicowy, który ułatwia poruszanie się osoby niepełnosprawnej zarówno w górę jak i dół schodów. Cechuje się większa masą całkowitą niż schodołaz kroczący oraz jest przeznaczony do użytkowania na schodach bardziej płaskich. Rozważając jego zakup należy wziąć również pod uwagę szerokość klatki schodowej. Do urządzenia należy podpiąć wózek inwalidzki, co nie stanowi problemu, bo 90% sprzętów dostępnych na rynku jest kompatybilne z omawianym schodołazem. 


osoba niepełnosprawna na schodołazie na schodach
Schodołaz gąsiennicowy Liftkar-PTR na schodach


Cechy schodołazów:

- są zasilane akumulatorowo, a w zestawie znajduje się ładowarka

- zasięg to 10 pięter (należy pamiętać, by akumulator był w pełni naładowany przed użytkowaniem)

- posiadają wskaźnik zużycia energii pod postacią diody zmieniającej barwę w zależności od stopnia wyczerpania baterii

- udźwig wynosi około 130 kg


Schodołaz gąsiennicowy Liftkar PTR 130 dla osób niepełnosprawnych w bloku


Co jeszcze należy wiedzieć?

Każdy schodołaz objęty jest roczną gwarancją. Ze swojej strony oferujemy szkolenie dotyczące sposobu użytkowania sprzętu i jego konserwacji. Raz w roku przyjeżdżamy i dokonujemy serwisu transportera. Warto wiedzieć, że schodołazy nie podlegają obowiązkowemu dozorowi technicznemu dokonywanemu przez UDT, jak ma to miejsce w przypadku wind schodowych. Schodołaz traktowany jest jako urządzenie medyczne. 

Ceny sprzętów osiągają wartość kilkunastu tysięcy złotych, jednakże można starać się o dofinasowanie z PFRON

Nasi konsultanci służą pomocą w doborze odpowiedniego urządzenia do likwidacji barier architektonicznych. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów udostępniamy schodołazy w ramach testu, czy dany rodzaj sprzętu spełni oczekiwania.