sobota, 16 kwietnia 2016

Krzesełka schodowe zewnętrzne

Krzesełko schodowe zewnętrzne
Wiosna 2016 zbliża się wielkimi krokami. Przed nami pierwsze grille i majówka, za chwilę zaczną kwitnąć wiśnie, a bociany już krążą po naszym niebie. Aż się chce wyjść na zewnątrz i podziwiać naszą piękną, polską wiosnę.
Co jednak w przypadku kiedy od tej wiosny dzieli nas kilka stopni schodów prowadzących z tarasu do ogrodu? Co jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim lub masz problemy z poruszaniem się po schodach i te piękne widoki i zapachy możesz oglądać jedynie przez okno?
Jak zwykle w takiej sytuacji polecam zakup krzesełka schodowego zewnętrznego. Nie wszyscy wiedzą, że w ogóle można instalować krzesełka schodowe na zewnątrz budynku. W tym artykule pokrótce opiszę ten temat. Mam nadzieję, że dzięki temu umożliwię przynajmniej kilku osobom wyjście w końcu przed dom, do ogrodu lub parku.
Na naszym rynku można znaleźć windy dla niepełnosprawnych dedykowane do użytkowania w warunkach zewnętrznych. Również krzesełka schodowe i platformy schodowe występują w tzw. wersji zewnętrznej. 
Zewnętrzne krzesełko schodowe firmy Otolift
Urządzenia przeznaczone do użytkowania w warunkach zewnętrznych są specjalnie zaprojektowane. Mają bardziej szczelną obudowę, a tym samym większą klasę wodoodporności. W przypadku krzesełek schodowych siedzisko powinno być wykonane z materiału odpornego na wilgoć albo wręcz z plastiku. Zawsze do takiego urządzenia powinien być również dostarczony pokrowiec, który należy zakładać na krzesełko schodowe w momencie kiedy jest ono nieużywane.
Krzesełka schodowe zewnętrzne poruszają się po takim samym torze jezdnym jak te wewnętrzne. W przypadku ciężkich warunków zimowych jakie niekiedy zdarzają się w Polsce tor jezdny może zostać zasypany śniegiem lub oblodzony. 
Winda schodowa Acorn Superglide zainstalowana na zewnątrz budynku
W zależności od konstrukcji urządzenia i danego modelu sytuacja taka może być bardziej lub mniej niebezpieczna. Można znaleźć urządzenia, które mają listwę zębatką skierowaną zębami w dół - wówczas oblodzenie nie jest groźne. Jednak w przypadku krzesełka schodowego Acorn Superglide, gdzie listwa zębata na szynie jest otwarta warto rozważyć zamontowanie daszka nad schodami. Taki daszek na pewno zwiększa komfort użytkowania, a jednocześnie sprawia, że winda schodowa jest mniej narażona na działanie czynników zewnętrznych jak wilgoć, kurz, piasek lub śnieg.
Obsługa krzesełka schodowego zewnętrznego jest taka sama jak odpowiednika przeznaczonego do instalacji wewnątrz budynku. Jedynie okres serwisowania z reguły jest krótszy - takie krzesełka należy sprawdzić częściej. W przypadku krzesełek schodowych Acorn warto zrobić to dwa razy w ciągu roku, czyli w okolicach marca, a następnie po sezonie - we wrześniu lub październiku.
Używane zewnętrzne krzesełko schodowe
Niekiedy można rozważyć także zakup i montaż krzesełka schodowego zewnętrznego w wersji używanej. Jeżeli spełnione są warunki opisane wyżej, czyli szczelna obudowa, pokrowiec oraz zadaszenie schodów to nie powinno być obaw odnośnie takiego zakupu.
Oczywiście jak w każdym przypadku najważniejsze jest wybrania odpowiedniej firmy - to ludzie instalują windę i poprawny montaż, a co za tym idzie bezpieczeństwo użytkowania jest w rękach techników.
Poniżej zamieszczamy film pokazujący krzesełko schodowe zainstalowane w warunkach zewnętrznych.