sobota, 9 kwietnia 2016

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych Ascendor

Platforma schodowa Ascendor na szynie prostej
Platforma schodowa jest urządzeniem instalowanym najczęściej w ciągu biegu schodowego, czyli mówiąc inaczej "na schodach". Ten rodzaj windy schodowej pozwala osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na samodzielne pokonanie bariery architektonicznej. Na naszym rodzimym rynku można znaleźć kilkanaście modeli różnych platform schodowych. Dosyć popularną firmą w Polsce jest włoski Vimec, pojawiła się także u nas inna włoska firma, chodzi mi o markę Extrema. Możemy także znaleźć w ofercie polskich firm dźwigowych platformy schodowe produkowane w Czechach, Niemczech lub Anglii.
W ofercie każdej firmy da się znaleźć platformy schodowe poruszające się po prostym torze jezdnym oraz po torze krzywoliniowym.  Platformy schodowe różnią się od siebie w niewielkim stopniu kilkoma detalami. Możemy wybrać różne wielkości podestów jezdnych - pewien standard to rozmiar 700 mm szerokości na 800 mm długości, ale oczywiście dostępne są różne inne rozmiary. Inna ważna cecha urządzeń do transportu osób to udźwig - tutaj standardowe zakresy to od 225 kg poprzez 250 kg do 300 kg. Odnośnie zasilania i napędu platform schodowych to zdecydowana większość posiada zasilanie akumulatorowe, a silnik elektryczny poprzez przekładnię ślimakową przenosi napęd na koło zębate. Na rynku są także platformy schodowe o napędzie linowym - kiedyś napiszę o nich trochę więcej, bo może to być w pewnych sytuacjach ciekawe rozwiązanie.
O innych parametrach platform schodowych do transportu osób niepełnosprawnych opowiem w dalszej części artykułu.

Austriacka firma Ascendor - producent wysokiej jakości platform schodowych przeznaczonych do transportu osób niepełnosprawnych

W niniejszym artykule chciałbym skupić się jednak na urządzeniach produkowanych przez firmę dźwigową Ascendor znajdującą się w północnej Austrii.

Platforma schodowa Ascendor PLK8 na szynie krzywoliniowej
Ascendor od wielu lat produkuje platformy przyschodowe do transportu osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W swojej ofercie ta firma posiada platformę schodową na szynie prostej, model PLG7 oraz platformę krzywoliniową PLK8. Dodatkowo Ascendor rozpoczął produkcję podnośników pionowych.
To co od zawsze wyróżnia urządzenia tej firmy to wyjątkowa jakość połączona z estetyką. Jak widać na zdjęciach obok platforma schodowa Ascendora jest urządzeniem po prostu ładnie zaprojektowanym i wykonanym - nie wygląda ona jak jakieś koszmarne urządzenie do średniowiecznych tortur. 25 cm - jest to najcieńsza platforma na rynku. Między innymi dzięki tej właśnie właściwości platformy przyschodowe Ascendor wyjątkowo dobrze sprawdzają się na ciasnych klatkach schodowych w blokach wielomieszkaniowych - zainteresowanym polecamy ten link - http://www.windy-schodowe.pl/ciekawostki/40/platformy-schodowe-ascendor-w-bloku/.
Platformy przyschodowe Ascendor charakteryzują się dosyć zwartą konstrukcją, eleganckim designem oraz co bardzo ważne dużą ergonomią. Bardzo istotnym wymiarem jest grubość platformy po złożeniu - w przypadku modelu PLG7 z torem jezdnym montowanym do ściany ten wymiar wynosi jedynie
Platformy PLG7 i PLK8 posiadają napęd zębatkowy, to znaczy, że silnik elektryczny zasilany z 4 akumulatorów żelowych poprzez przekładnię napędza koło zębate, które toczy się po szynie jezdnej z naciętą zębatką. Tor jezdny jest w standardzie wykonany ze stali nierdzewnej. Co więcej tor jezdny, a dokładniej górna jego część pełni funkcję poręczy. Bardzo często przy montażu tego urządzenia demontuje się starą poręcz, a po zamontowaniu platformy nową poręczą jest górna rurka toru jezdnego. Przy okazji również szerokość schodów nie ulega zmianie.
Tor jezdny w platformie Ascendor pełni także funkcję poręczyKolejną cechą platform schodowych Ascendor jest kultura pracy urządzenia - prawidłowo zamontowana platforma podczas jazdy nie wydaje dziwnych dźwięków - jest ona bardzo cicha w porównaniu do innych tego typu urządzeń. Nie ma żadnego piszczenia, ani ocierania czegoś o coś przy otwieraniu lub zamykaniu podestu jezdnego platformy. W standardzie użytkownik otrzymuje w pełni automatyczną obsługę, to znaczy, że przy pomocy małego, poręcznego pilota zdalnego sterowania można platformą jechać w górę lub w dół, a także złożyć lub rozłożyć. Zamiast pilota trzymanego w ręku można zainstalować kastę naścienną.

Dane techniczne platform schodowych Ascendor

Platforma schodowa Ascendor PLG7 instalowana na zewnątrz budynku
Standardowy udźwig platformy schodowej PLG7 lub PLK8 to 225 kg - w razie konieczności można go podwyższyć do 300 kg. Rozmiar podestu jezdnego może mieć jeden z kilku dostępnych wielkości, przy czym najbardziej popularnym jest chyba 800x800 mm oraz 1000x800 mm.
Tak jak już pisałem wcześniej pisałem platformy przyschodowe Ascendora zasilane są akumulatorowo - standardowo z 4 sztuk akumulatorów żelowych o napięciu 12 V i pojemności 9Ah. Przy podwyższonym udźwigu i/lub długim torze jezdnym bądź montażu w warunkach zewnętrznych można do platformy schodowej PLG7 lub PLK8 dołożyć 4 kolejne baterie. Warto wiedzieć, że zaleca się, aby wymieniać je średnio co 3 lata - tyle samo wynosi standardowa gwarancja, która na prośbę klienta może być wydłużona do 5 lat.
Tor jezdny platform schodowych może być montowany na słupkach lub do ściany, pod warunkiem, że jest to ściana pełna nośna. Sposobów mocowania słupków jest także kilka: do stopni schodów, do policzków schodów, itp. Kąt nachylenia toru jezdnego powinien mieścić się w zakresie od 0 do 47 stopni.
Standardowy kolor na jaki pomalowana jest platforma to szary, a dokładniej RAL 9006, jednak możliwe jest zamówienie platformy w dowolnym kolorze lub nawet w całości wykonanej ze stali nierdzewnej.
Platformy schodowe Ascendor mogą być sterowane poprzez radiowe piloty trzymane w dłoni, bądź poprzez tzw. "kasetkę sterującą umieszczoną na ścianie" - owa kasetka może być wyposażona w kluczyk.

Poniżej zamieszczamy film pokazujący platformę Ascendor PLK8 zamontowaną na klatce schodowej w bloku - jak widać, nawet na tak małej przestrzeni urządzenie to sprawuje się znakomicie.


Zamieszczamy także film, na którym widać platformę schodową Ascendor do przewożenia osób poruszających się na wózku inwalidzkim wykonaną ze stali nierdzewnej i zainstalowaną na zewnątrz budynku.