wtorek, 19 kwietnia 2016

Tania platforma schodowa dla niepełnosprawnych i szybka w realizacji

Tania platforma schodowa dla niepełnosprawnych model Logic
Platforma schodowa dla niepełnosprawnych  - to ostatnio bardzo często powtarzane i popularne hasło - szczególnie na budowach, w biurach projektowych i architektonicznych. Fraza ta nabrała również dużego rozgłosu w administracjach budynków (np. bloków) oraz w różnych obiektach użyteczności publicznej jak np. szkoły, przychodnie, szpitale, apteki, domy pomocy społecznej, urzędy gmin, itp .... itd.
Mówiąc ogólnie, panuje moda na dostosowywanie budynków na potrzeby osób niepełnosprawnych. Modę tę wspiera w pewnym zakresie również prawo, więc faktycznie urządzeń do niwelowania barier instaluje się dosyć dużo. Zupełnie inną kwestią jest dobranie odpowiedniego urządzenia oraz utrzymanie tego urządzenia we właściwym stanie nadającym się do użytkowania, ale o tym powstanie z pewnością oddzielny wpis na naszej stronie.
Tutaj skupimy się na platformie schodowej przeznaczonej do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co więcej napiszę o windzie schodowej, która jest relatywnie tania w zakupie, łatwa w montażu, dosyć uniwersalna, a co najważniejsze czas jej dostawy jest bardzo krótki - realizowałem projekty z użyciem tej windy schodowej w ciągu 2-3 dni - mówię tutaj o czasie od momentu zamówienia do zakończenia montażu.

O jakie więc urządzenie tutaj chodzi? Otóż mam tutaj na myśli platformę schodową dla niepełnosprawnych Logic Extrema.


Dane techniczne platformy schodowej Logic

Ta winda przyschodowa porusza się po aluminiowym torze jezdnym, który może być zamocowany do ściany nośnej (jeżeli takowa jest obok schodów) lub do konstrukcji wsporczej w postaci słupków kotwionych do stopni schodów. Na dolnej części szyny jezdnej (na dolnej rurze) znajduje się przykręcona zębatka stalowa, która umożliwia ruch windy w górę i w dół.
Platforma schodowa na dolnym przystankuPlatforma schodowa Logic jest zasilana bateryjnie - jest to obecnie standard, od którego oczywiście są wyjątki. Standardowo silnik elektryczny w urządzeniu zasilany jest z dwóch akumulatorów żelowych  o napięciu 12V i pojemności 9Ah. Taki sposób zasilania umożliwia uruchomienie urządzenie w przypadku kiedy wyłączą nam napięcie w sieci. Silnik o mocy 540W poprzez specjalną przekładnię (samohamowna przekładnia ślimakowa) przekazuje ruch obrotowy na koło zębate, które kręcąc się porusza urządzenie wzdłuż toru jezdnego.
W tym modelu windy schodowej mamy do wyboru kilka różnych rozmiarów podestu jezdnego, gdzie standardowy rozmiar podłogi platformy to 850x700 mm - taki rozmiar pozwala na wygodne najechanie wózkiem na platformę. Ważna informacja jest taka, że jeżeli na dole przed schodami jest mniej niż 250 cm to teoretycznie powinna być zastosowana platforma schodowa z tzw. najazdem frontowym.
Platforma schodowa na schody proste
Platforma przyschodowa Logic Extrema może być sterowana zdalnie pilotem lub za pomocą przycisków znajdujących się na obudowie platformy - na panelu przednim. W urządzeniu tym występuje także ograniczenie dostępu w postaci kluczyka, który musi zostać włożony w stacyjkę, aby można było uruchomić to urządzenie.
Ważne zalety tego modelu platformy schodowej to dosyć zwarta konstrukcja - po złożeniu jej grubość to tylko 33 cm - dzięki temu nie zajmuje ona zbyt dużo miejsca na schodach (są oczywiście modele, które są mniejsze niż ta platforma - np. Ascendor PLG7). Inną ważną cechą jest dostępny rozmiar podłogi o wymiarach 750x600 mm - w przypadku kiedy przed schodami, na dole mamy bardzo mało miejsca (czyli poniżej 140 cm) to jest szansa, że ta platforma się tam zmieści.


Szybki czas realizacji

Najważniejszą jednak rzeczą, którą zostawiłem na sam koniec jest możliwy krótki czas dostawy i montażu tej platformy schodowej. Otóż z racji tego, że budowa tego modelu platformy schodowej pozwala na zainstalowanie jej zarówno po prawej jak i po lewej stronie schodów to możliwe jest pojechanie na montaż bez praktycznie żadnych wcześniejszych pomiarów. Mówiąc dosłownie wystarczy zdjęcie i krótka rozmowa aby możliwe było pomyślne przeprowadzenie instalacji tej platformy schodowej.
Stała dostępność tych urządzeń na naszym magazynie oraz niska cena i możliwość szybkiej realizacji powodują, że platforma ta wielokrotnie ratowała nas  i naszych klientów z opresji. Ktoś zapomniał zamówić platformę, ktoś ma szybki odbiór budynku, ktoś został wystawiony do wiatru przez inną firmę dźwigową - w takich momentach platforma schodowa Logic przychodzi z pomocą.


Odbiór techniczny UDT i serwisowanie 

Platformy schodowe podobnie jak windy podlegają pod pełen dozór techniczny. To oznacza, że po montażu takiego urządzenia powinno być ono zgłoszone do odbioru technicznego. Najczęściej zajmuje się tym firma montująca platformę schodową. To ona posiada cały komplet dokumentów do urządzenia, z których najważniejsze to deklaracja zgodności oraz protokół prawidłowości montażu.
Odbiór UDT jest ważny przez okres dwóch lat. W tym czasie urządzenie powinno znajdować się pod opieką konserwatora.


Poniżej krótki film pokazujący platformę schodową Logic Extrema podczas pracy - proszę zwrócić uwagę jak mało miejsca jest przed schodami.


Poniżej kilka przydatnych plików do pobrania: