piątek, 22 kwietnia 2016

Wybór krzesełka schodowego

Wybór krzesełka schodowego - poradnik
Jakie krzesełko schodowe będzie dla mnie najlepsze? Jaki model mam wybrać z wielu dostępnych na naszym rynku? Takie oto pytanie zdają sobie osoby rozważające zakup windy schodowej.
Czy mam kupić krzesełko prostoliniowe, czy krzywoliniowe? Czy mam się rozejrzeć po internecie za urządzeniem używanym? Czy krzesełko ma mieć udźwig mniejszy, czy większy? Czy moje schody są na tyle wytrzymałe, aby można było na nich zamontować taką windę schodową?
W niniejszym artykule postaram się pomóc takim osobom i wyjaśnię kilka kwestii, moim zdaniem kluczowych przy zakupie krzesełka dźwigowego. Spróbuję opisać w sposób jasny i klarowny jakie czynniki należy rozważyć przed zakupem windy schodowej i w jakiej kolejności brać je pod uwagę, aby zakupione urządzenie było dla nas po prostu dobre.

Jakie krzesełko schodowe mam wybrać?


Jak zawsze bardzo istotną kwestią są finanse. Ilość środków finansowych jakimi dysponujemy w pewien sposób determinuje nasz wybór. Jednak oprócz finansów weźmy pod uwagę także inne kwestie.


Krzesełko schodowe ze składaną szyną na dole
Przede wszystkim wybór urządzenia do transportu po schodach należy uzależnić od kształtu i wymiarów klatki schodowej. Jeżeli mamy schody proste, to nie ma sensu kupować krzesełka schodowego na krzywoliniowym torze jezdnym. Oczywiście można to zrobić, ale jeżeli nie ma ku temu racjonalnego powodu to lepiej te pieniądze wydać na wycieczkę do Afryki. Na prostych schodach, czyli takich które mają wszystkie stopnie równe i nie mają zakrętów powinniśmy instalować krzesełka schodowe na prostym torze jezdnym - np. takiej jak tutaj >>. Ta szyna może być dłuższa lub krótsza, krzesełko może jeździć po prawej lub lewej stronie, a na dole może być zawias bądź nie - jednak w tej sytuacji wiemy, że potrzebujemy krzesełko schodowe na prostym torze jezdnym.
Krzesełko schodowe na schody proste, model Parallel firmy Otolift
Na naszym rynku możemy znaleźć kilka modeli krzesełek schodowych prostych - bardzo popularne w Polsce krzesełko firmy Acorn, model Superglide - ta winda schodowa występuje jako nowe lub używane krzesełko schodowe. Również firma holenderska Otolift ma w swojej ofercie krzesełka schodowe prostoliniowe - model Parallel był już przedstawiany na tej stronie.
Krzesełka schodowe firmy Otolift to bardzo ciekawa propozycja - zarówno model na szynie prostej jak i modele na torze krzywoliniowym (np. model TWO) charakteryzują się bardzo eleganckim wyglądem oraz dużą kulturą pracy, a jednocześnie są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.
Krzesełko schodowe HomeGlide
Jednym z tańszych krzesełek na szynie prostej jest model HomeGlide - to krzesełko schodowe produkowane przez angielską firmę Access BDD - jeżeli chodzi o nowe urządzenia, to nie znajdziemy na polskim rynku tańszego krzesła. Cena krzesełka schodowego HomeGlide to około 9000 zł brutto - ta kwota zawiera koszty dostawy i montażu urządzenia.
Krzesełko schodowe HomeGlide podobnie jak większość modeli na szynie prostej porusza się po aluminiowym torze jezdnym mocowanym do stopni schodów. Wśród modeli prostoliniowych tylko krzesełko Otolift Parallel ma opcję, aby szyna jezdna zamocowana była do ściany. Jest to kolejny ważny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze windy schodowej. Jeżeli nasze schody są wykonane z drogiego egzotycznego drewna to dobrze wiedzieć, że są na naszym rynku urządzenia, których tor jezdny może być przykręcony do ściany, a nie do schodów.
Krzesełko schodowe na schody proste, model Acorn Brooks
Oczywiście niesamowicie ważną kwestią jest odpowiedni dobór urządzenia pod kątem użytkownika docelowego - tzw. end usera. Musimy wziąć pod uwagę wagę osoby, jej wzrost, a także ogólną sprawność ruchową. Ciekawą informacją jest, że tylko model Acorn Superglide ma możliwość, aby guziki sterujące były na obydwu podłokietnikach - w każdym innym modelu joystick umożliwiający jazdę krzesełkiem schodowym w górę lub w dół znajduje się tylko na jednym, wybranym podłokietniku.
Osoby o większym rozmiarze powinny się rozejrzeć za krzesełkiem schodowym, które może mieć podwyższony udźwig - standardowo każde krzesełko schodowe ma maksymalny udźwig na poziomie 130 kg, ale w niektórych modelach można go powiększyć do 150 kg.
Czasami przed schodami mamy jakąś przeszkodę w postaci drzwi, grzejnika na ścianie, korytarza - wówczas należy poszukać krzesełka schodowego, które może mieć tzw. składaną szynę.
Jeżeli kwestią dla nas bardzo istotną jest kolorystyka oraz elegancja urządzenia, to znowu odsyłam do modelu Otolift Parallel - jednak wśród krzesełek schodowych prostych wyróżnia się ono na tym poziomie. Ewentualną alternatywą jest model HomeGlide Extra, którego siedzisko jest zbliżone do modelu Flow. O każdym z tych modeli krzesełek schodowych można znaleźć sporo informacji na naszej stronie lub po prostu w internecie.
Proste, używane krzesełko schodowe na schodach zabiegowych
Na samym początku poruszyłem kwestię kształtu schodów - teraz dodam jeszcze, że czasami jest możliwe aby zamontować krzesełko schodowe na szynie prostej (czyli tańszą wersję windy schodowej) również na schodach, które nie są do końca proste - o tym również napiszemy artykuł, który pokaże możliwości krzesełek prostoliniowych.
Niemniej jednak ze względu na ogromną masę czynników wpływających na poprawny wybór odpowiedniego krzesełka schodowego chyba najlepszą opcją jest zwrócenie się z tym tematem do osoby, która po prostu zna się na tym. Jeżeli ktoś zrobił setki projektów i widział tysiące schodów, to z pewnością powinien dobrze nam doradzić zarówno w kwestii wyboru odpowiedniego krzesełka schodowego jak również wykonać poprawnie montaż windy schodowej. Bardzo ważne jest także upewnienie się, że będziemy mieli możliwość skorzystania z serwisu naszego krzesełka schodowego zarówno w okresie gwarancyjnym jak i po jego upływie.