środa, 6 kwietnia 2016

Mały podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych

Mały podnośnik dla niepełnosprawnych
Podnośnik pionowy jest to urządzenie, które pozwala osobie na wózku samodzielnie pokonać barierę architektoniczną. Takie przynajmniej są założenia. Aby można było podnośnik pionowy w danym miejscu zainstalować muszą być spełnione odpowiednie warunki.
Przede wszystkim chodzi o dostępne miejsce pod podnośnik. W zależności od typu i udźwigu urządzenia musi być ono posadowione na mniej lub bardziej utwardzonym podłożu. Niektóre podnośniki można postawić na kostce brukowej, inne wymagają solidnego, zbrojonego fundamentu.
Oprócz kwestii posadowienia równie istotne jest zasilanie podnośnika. Możemy wyróżnić podnośniki hydrauliczne, podnośniki elektryczne - te elektryczne mogą być zasilane z 3 faz lub z jednej fazy. Tutaj również udźwig podnośnika niejako jest zależny od sposobu zasilania.

Podnośnik Liftboy na zewnątrz budynku

Podnośnik pionowy o małej wysokości podnoszenia

Wśród dosyć dużej ilości podnośników dostępnych na rynku dosyć wygodnym, prostym w montażu i użytkowaniu w jednocześnie relatywnie tanim jest podnośnik o małej wysokości podnoszenia, model Liftboy.
Przede wszystkim należy pamiętać, że ten mały podnośnik ma wysokość podnoszenia maksymalnie do 83 cm - to nie dużo, jednak często tyle wystarczy. Kilka stopni prowadzących do domu, na scenę lub na niską rampę można pokonać poprzez montaż takiego właśnie urządzenia.
Rzecz niezwykle istotna to taka, że podnośnik ten nie wymaga podszybia - można go postawić na płaskim podłożu - nie musi to być podłoże bardzo wytrzymałe - wystarczy betonowa podłoga lub kostka brukowa. Waga podnośnika to około 100 kg, a jego maksymalny udźwig to 300 kg. Jako ciekawostkę mogę podać informację, że producent nie przewiduje w ogóle potrzeby mocowania podnośnika do podłoża. Co więcej może być on dostarczony ze specjalnym podwoziem, które umożliwia proste przestawienie urządzenia w inne miejsce.
Zasilanie podnośnika Liftboy jest niezwykle proste. Wystarczy nam gniazdko 230V - wpinamy do niego wtyczkę i już - wszystko działa. Nie potrzeba zasilania z 3 faz, czyli tzw. "siły". Nie potrzeba jakiś specjalnych zabezpieczeń prądowych.

Cichy podnośnik dla niepełnosprawnych

Podnośnik pionowy o usytuowaniu kątowym
Ten podnośnik o małej wysokości podnoszenia może być użytkowany zarówno w środku budynku jak i na zewnątrz. Umożliwia to zastosowany rodzaj napędu (siłownik elektryczny liniowy) oraz sposób przeniesienia napędu, w tym przypadku mechanizm nożycowy. Te właściwości podnośnika zapewniają mu także praktycznie bezszelestną pracę. Piszę to z pełną odpowiedzialnością - widziałem dosyć dużo urządzeń do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i nie ma równie cichego urządzenia. Kiedy po raz pierwszy uruchamiałem to urządzenie byłem w wielkim zdziwieniu. Zastosowany siłownik liniowy firmy Linak pracuje praktycznie bez żadnego dźwięku, a mechanizm nożycowy, który zapewnia przeniesieniu napędu z siłownika i wprawienie podnośnika w ruch pionowy również jest tak zaprojektowany, żeby był jak najcichszy. Dodatkowo mechanizm nożycowy, który jest schowany pod spodem podnośnika powoduje, że wymiar podłoża jaki jest wymagany przez podnośnika jest bardzo mały - można go łatwo "wcisnąć" w wąskiej miejsca.

Podnośnik pionowy o usytuowaniu kątowymCena podnośnika pionowego dla osób niepełnosprawnych

Podnośnik pionowy Liftboy podobnie jak każde inne tego rodzaju urządzenie może mieć usytuowanie przelotowe lub kątowe. Może on także występować w dowolnej wersji kolorystycznej. Sterowanie podnośnika jest możliwe dzięki sterownikowi na kablu. Rampa najazdowa (dolna) może być grawitacyjna lub również podnoszona automatycznie.
Cena tego podnośnika zależy od kilku wybranych opcji, ale mniej więcej wynosi ona około 20-24 tys zł - w porównaniu do inny tego rodzaju urządzeń to nie jest cena duża.
Podsumowując mogę napisać, że jeżeli szukacie relatywnie taniego podnośnika pionowego do użytku w środku lub na zewnątrz to można to urządzenie brać pod uwagę.
Poniżej pokazujemy film, gdzie można zobaczyć jak działa podnośnik dla niepełnosprawnych o małej wysokości podnoszenia, model Liftboy.