piątek, 29 kwietnia 2016

Wypożyczenie schodołaza zamiast jego zakupu

Schodołaz kroczący Scalamobil w komplecie z wózkiem inwalidzkim
O schodołazach pisałem już na tej stronie. Znacie to urządzenie. Wiecie, że schodołaz służy to transportu osoby mającej trudności z poruszaniem się. Pozwala on przetransportować po schodach osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim - tutaj raczej mówimy o schodołaz gąsienicowych, do których można szybko podpiąć praktycznie każdy wózek inwalidzki. Są również modele schodołazów wyposażone w specjalny fotelik na kółkach (schodołazy kroczące), na którym może usiąść osoba starsza, którą następnie możemy wwieźć po schodach.
Dzisiaj poruszę temat wypożyczenia schodołazu (najczęściej wynajmuje się schodołazy kroczące), ale przy okazji wspomnę o możliwości (lub nie) wypożyczenia innych urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych i starszych, jak np. krzesełka schodowe.

Kiedy następuje potrzeba wypożyczenia schodołaza?

Na wstępie zadajmy sobie pytanie, kiedy zachodzi potrzeba wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego? Otóż często zdarza się, że osobą niepełnosprawną jesteśmy tylko przez pewien czas. Po operacji lub zabiegu, kiedy nasza sprawność ruchowa nie jest tak duża jak zazwyczaj możemy potrzebować pomocy w pokonaniu schodów prowadzących do sypialni znajdującej się na piętrze naszego domu. Niekiedy odwiedza nas ktoś bliski (np. ciocia Lucy z USA), która również potrzebuje pomocy w pokonaniu schodów. Podobne przykłady można mnożyć.

W takich sytuacjach naturalnym jest, że rozważamy wypożyczenie urządzenia zamiast jego zakupu. Rozwiązanie takie powinno być tańsze, a dodatkowo po okresie przydatności urządzenia oddajemy je firmie wynajmującej i nie jesteśmy posiadaczami kolejnego grata w domu.
Schodołaz gąsienicowy LiftKar PTR
Jednak często polecam aby rozważyć wypożyczenie schodołaza także w innych sytuacjach. Posiadając jakieś nietypowe schody, wąskie lub strome powinniśmy najpierw wypróbować sprzęt. Każdy urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych posiada swoje ograniczenia techniczne. O parametrach schodołazów pisałem w poprzednim artykule - kliknij tutaj. Oczywiście zawsze możemy zamówić tzw. demonstrację urządzenia. Firmy dowożą schodołaz do naszego domu i pokazują nam jak to urządzenie działa. Jednak z doświadczenia wiem, że taka demonstracja nie ujawni wszystkich szczegółów - zupełnie inne zdanie będziemy mieli na temat danego urządzenia po tygodniu jego używania niż po 30 minutach opowiadania i pokazywania przez kogoś obcego. Tak więc warto wypożyczyć schodołaz przed jego zakupem, następnie sprawdzić, aby być pewnym, że dany model jest dla nas dobry albo, że chcemy czegoś innego. Czasami się okazuje, że zamiast schodołaza kroczącego możemy kupić schodołaz gąsienicowy, który nie wymaga użycia żadnej siły od operatora takiego transportera.
Jeszcze innym przypadkiem kiedy schodołazy są wypożyczane jest odbiór techniczny budynku. Polskie prawo nakłada obowiązek udostępnienia lokali użytkowych w tym mieszkań dla osób niepełnosprawnych. W momencie kiedy takie osoby nie korzystają z lokalu w ogóle lub rzadko, a schody są zbyt wąskie na montaż innego rodzaju windy schodowej warto rozważyć wypożyczenie schodołaza pod odbiór techniczny takiego budynku.

Jaki jest koszt wypożyczenia schodołaza lub innej windy dla osób niepełnosprawnych? 

Schodołaz kroczący z fotelikiem
Koszty wynajmu schodołaza to około 500 zł tygodniowo - oczywiście cena ta zależy od kilku czynników i jest z reguły ustalana indywidualnie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przy wypożyczeniu urządzenia będzie pobrana zwrotna kaucja.
Oprócz schodołazów możliwe jest (w niektórych przypadkach) wypożyczenie innego rodzaju windy służącej do transportu osób niepełnosprawnych. Jednak każde z innych urządzeń, tj. krzesełko schodowe, platforma schodowa lub podnośnik pionowy muszą być zamontowana na stałe (do schodów lub przy schodach) i co więcej, urządzenia te podlegają pod nadzór techniczny, czyli powinny zostać odebrane przez Urząd Dozoru Technicznego (przynajmniej w teorii tak powinno być). Odnośnie odbiorów technicznych i nadzoru UDT z pewnością powstanie oddzielny artykuł na naszej stronie. Poza tym, jak wspomniałem wyżej z racji tego, że urządzenia takie jak platformy schodowe czy krzesełka montowane są w sposób trwały to nie unikniemy nawierceń w ścianie lub w schodach.
Tak, czy inaczej jeżeli chodzi o urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych tylko schodołaz jest wykluczony z dozoru technicznego. Oczywiście jeżeli windę schodową instalujemy w swoim własnym domu i nie przeprowadzimy odbioru technicznego to nikt nam głowy z tego powodu nie urwie. Ważniejsze jest, aby takie urządzenie zostało zainstalowane przez osobę znającą się na tym i najlepiej, aby monter urządzenia posiadał zarówno certyfikat potwierdzający szkolenie z zakresu instalacji i serwisu tego rodzaju urządzeń u producenta oraz uprawnienia UDT dotyczące konserwacji wind dla osób niepełnosprawnych.
Wypożyczenie krzesełka schodowego
Reasumując - wypożyczenie schodołaza (szczególnie kroczącego) jest kwestią szybką, wygodną i w miarę tanią. Inne urządzenia służące do transportu osób niepełnosprawnych w niektórych warunkach mogą być wypożyczone - warunki te zawsze są rozpatrywane indywidualnie. Ja osobiście brałem udział w projekcie, gdzie było wypożyczane krzesełko schodowe dla młodej osoby, która była po operacji biodra i przez okres 6 miesięcy nie mogła poruszać się po schodach. Koszt takiego wypożyczenia to około 3000 zł.