wtorek, 26 kwietnia 2016

Nowe krzesełko na schody dla niepełnosprawnych

Nowe krzesełko schodowe HomeGlide na schody proste dla osób niepełnosprawnych
Osoby mające trudności z poruszaniem się (osoby starsze bądź niepełnosprawne) często szukają urządzenia do transportu, które rozwiąże ich problemy z barierą architektoniczną. Windy do transportu osób niepełnosprawnych, które są najbardziej popularne, a jednocześnie najczęściej rozważne to platformy schodowe, windy lub schodołazy. Niestety krzesełko schodowe nie występuje wśród tych urządzeń, a szkoda ponieważ często jest to jedyne słuszne rozwiązanie, jeżeli chodzi wybór urządzenia służącego do transportu osoby niepełnosprawnej po schodach.
W naszym kraju nadal niestety mamy małą świadomość osób potrzebujących odnośnie dostępnych dla nich rozwiązań. Pisząc artykuły na tej stronie mamy nadzieję nieco tę sytuację zmienić.

Czy krzesełko schodowe to dobry wybór dla mnie?


Wszędzie tam, gdzie mamy potrzebę pomóc osobie która jeszcze samodzielnie chodzi, a problem pojawia się jedynie podczas pokonywania schodów krzesło dźwigowe jest wręcz naturalnym wyborem.


Platforma schodowa Ascendor PLG7 - mała, kompaktowa winda schodowa
Mówiąc krzesełko schodowe dla osób niepełnosprawnych mamy na myśli także osoby starsze, dla których wchodzenie (i/lub schodzenie) po schodach stanowi problem. Krzesełko schodowe pełniące rolę windy schodowej poruszającej się na schodach jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy klatka schodowa nie jest zbyt duża. Modele prostoliniowe można instalować już na schodach, których szerokość wynosi 65 cm - na tak wąskich schodach nie da się zastosować żadnego innego urządzenia do transportowania osoby.
Na polskim rynku można oczywiście znaleźć modele platform schodowych (urządzenie przewożące osobę wraz z wózkiem inwalidzkim), które również nie wymagają dużej przestrzeni do montażu - mam tutaj na myśli platformę schodową Ascendor PLG7 - widoczną na zdjęciu obok. Jednak nawet tak zgrabne i zwarte w konstrukcji urządzenie potrzebuje około 90 cm szerokości schodów, a jeżeli obok schodów nie ma ściany nośnej to nawet więcej.
Jeżeli więc mamy niezbyt szerokie schody i chcemy aby po zamontowaniu windy schodowej możliwe było wygodne korzystanie ze schodów przez  innych domowników warto rozważyć zakup krzesełka schodowe.

Krzesełko schodowe na schody proste - nowe czy używane? 

 

Krzesełka schodowe Acorn w wersji używanej na schodach zabiegowych
Wiemy już więc, że krzesełko schodowe nie potrzebuje dużo miejsca na schodach - jest to niewątpliwe zaletą tego urządzenia. Kolejną rzeczą jaką należy wiedzieć jest to, że krzesełka schodowe (wyłącznie te na szynie prostej) mogą także występować w wersji używanej. Oczywiście zawsze możemy na naszych schodach zainstalować nową windę schodową - np. model HomeGlide dostępny jest już od kwoty 9000 zł. Jednak przy odrobinie chęci możemy znaleźć używane krzesła dźwigowe - często dostarczane z nowym siedziskiem oraz na gwarancji. Ceny używanych krzesełek schodowych oscylują w granicach 5000-6000 zł. Jak widać na zdjęciu obok, również na schodach z zakrętem da się zainstalować krzesełko schodowe na szynie prostej - w tym wypadku są to dwa urządzenia. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do zakupu używanych rzeczy może warto zapytać sprzedawcę, czy możemy zobaczyć gdzieś taki montaż - rozmowa z osobą, która dokonała już zakupu i używa danego urządzenia z pewnością będzie dla nas bardzo pomocna.
Wybierając windę schodową powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników - na ten temat pisaliśmy już artykuł na naszej stronie - zapraszamy tutaj. W przypadku kiedy nadal będą pojawiały się wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami - chętnie pomożemy w wyborze modelu windy schodowej. Podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę i pokażemy na przykładach.